Historie

Nálezy poukazují na to, že území Bulharska bylo poprvé osídlené už v době kamenné, a to zhruba v rozmezí 100 000 - 40 000 let před naším letopočtem.

Území bylo ovlivněno především tráckou, řeckou a římskou kulturou. Nejdříve zde byli trákové, kteří se živili hlavně zemědělstvím. Později zde proběhla řecká kolonizace. Řecko zde začalo rozvíjet svou kulturu. Později se území dočkalo makedonské okupace a v období mezi 2. století př.n.l. a 4. stol. n.l. tu byla římská nadvláda, která kulturně toto území velmi ovlivnila.

Bulharský stát vznikl v době mezi 5. - 7. stol.n.l. - tedy v době, kdy se zde usazovali Slované. Prostřídala se tady vláda několika chánů, především Kruma a Borise. Za Borise bylo přijato křesťanství. Rozvoj kultura, literatura a celkový rozkvět země nastal na přelomu 9. a 10. století.

V 10. století ale (kvůli nepokojům v zemi, které ji oslabily) padla první bulharská říše. V roce 1185 vznikla druhá Bulharská říše.

Ve 14. století došlo k dalšímu rozpadu, který byl způsoben boji proti carské moci. Ke konci státu došlo s nástupem Turků.

Pod touto nadvládou bylo Bulharsko dlouhou dobu. Až v 16. století začala jejich moc upadat. To pokračovalo až do 18. a 19. století.

Za první světové války Bulharsko utrpělo územní ztráty a válečná prohra druhé světové války měla pro zemi těžké důsledky, a to jak v oblasti hospodářské, tak v oblasti politické.

V roce 1944 vedlo SSSR válku s Bulharskem. Komunismus byl v této zemi až do 10. listopadu 1989. Od té doby je Bulharská republika demokratickou zemí.

 

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 12°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 12°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

BGNBGN = 12.51 CZK

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist